3-PTP (Three Point Traceability Padlock) PURPLE. DUAL PURPOSE 3PTPPKDMKN40
In stock
SKU
ES3PTPPKDMKN40
3-PTP (Three Point Traceability Padlock).
Datasheets
▪ Body made of high weather & temperature resistant NYLON PA66 material. Withstands 250 °C.▪ SHACKLE made of Nylon PA66 extruded over Stainless Steel (SS304) DUAL PURPOSE (Electrical & Mechanical use), Non-Conductive (DUO 2in1), Rust, Shock & Weatherproof.▪ Color: PURPLE. Brand: LOTO-LOK®. Origin: China. HS CODE: 83011000Features: • Key system is molded on padlock body & laser engraved on key. Visible key system allows user to initiate immediate action for lost or misplaced keys. • Key number permanently laser engraved on padlock body and key permits quick traceability of Key to Padlock. • Color coded key jackets reduces downtime identifying keys to different color padlocks.Key Different (2 Unique Keys per Lock) and complete group is Master Keyed. Note: Master Key quoted separately.DIMENSIONS: Regular Shackle 40mm. Body Width : 40.00 mm. Body Thickness : 20.00 mm. Body Length : 48.20 mm. Shackle Diameter : 5.00 mm. Shackle Height : 40.00 mm. Total Height : 94.20 mm.